گمرک

در زبان انگلیسی گمرک را Customs معنا کرده اند. گمرک سازمانی دولتی می باشد. گمرک وظیفه اجرا نمودن تمامی قوانین و مقررات گمرک را دارا می باشد. همچنین پاس شدن حقوق و عوارض گمرکی و همچنین مسئولیت اجرا نمودن قوانین واردات کالا ، صادرات کالا ، ترانزیت کالا و انبار نمودن آن ، ترخیص کالا از گمرک توسط ترخیص کار و خرید از چین ، خرید از ترکیه ، خرید از آلمان و … را دارد. گمرک همچنین یک معنی عام از تمامی سازمان های مربوط به آن را دارد.

دیگر موارد استفاده از کلمه گمرک برای مامور های گمرک، حقوق و عوارض یا بازرسی کالا ، نظارت بر ترخیص کار ان و حق العمل کار های گمرک و کارگزار های گمرکی یا هر فعالیت دیگری در این فضا می باشد.

شرکت بازرگانی کارا ترخیص با کادر بسیار مجرب و توانایی که در زمینه ترخیص کالا دارد. قادر به ترخیص کالای وارداتی شما از تمامی گمرک های کشورمان ایران است.

می 11, 2020
واردات گاز مبرد، R22

واردات گاز مبرد ، واردات R134 ، R22 ، فریون | ترخیص گاز مبرد ، ترخیص گاز R22

واردات گاز مبرد ، واردات گاز R134 و R22 ، فریون | ترخیص گاز مبرد ، ترخیص گاز R134 و R22 ، فریون در این مطلب […]
فوریه 24, 2020

Kara Trade Center – Farahi Fresh Fruit

FARAHI FRESH FRUIT Fruits exporter, Farahi Fresh Fruit , fruits exporter company, apple, kiwi, pomegranate a fruit is a product of a plant that includes its […]
جولای 15, 2019
ترخیص پلی اورتان - واردات پلی اورتان

واردات پلی اورتان و ترخیص پلی اورتان

واردات پلی اورتان و ترخیص پلی اورتان واردات پلی اورتان واردات ایزوسیانات و واردات پلی ال , ترخیص پلی اورتان  , ترخیص ایزوسیانات و ترخیص پلی […]
جولای 15, 2019
ترخیص کالا از گمرک پست

ترخیص کالا از گمرک پست و ترخیص کالای پستی در واردات و صادرات | کارا ترخیص

ترخیص کالا از گمرک پست و ترخیص کالای پستی در واردات و صادرات در این مقاله قصد داریم تا در خصوص ترخیص کالا از گمرک پست و […]
ژوئن 30, 2019
ترخیص کالا از گمرک غرب تهران

ترخیص کالا از گمرک غرب تهران | ترخیص کار تهران | بازرگانی کارا ترخیص

ترخیص کالا از گمرک غرب تهران به وسیله برترین ترخیص کار تهران و شرکت ترخیص کالا در تهران در این مطلب قصد داریم تا در خصوص […]
ژوئن 30, 2019
ترخیص کالا از گمرک سمنان

ترخیص کالا از گمرک سمنان | ترخیص کار گمرک سمنان | بازرگانی کارا ترخیص

ترخیص کالا از گمرک سمنان ، ترخیص کار گمرک سمنان ، ترخیص از گمرک سمنان ترخیص کالا از گمرک سمنان , ترخیص کار گمرک سمنان , […]
ژوئن 25, 2019
تخصیص ارز دولتی

تخصیص ارز دولتی

تخصیص ارز دولتی تخصیص ارز دولتی در این مقاله قصد داریم تا در خصوص تخصیص ارز دولتی مورد نیاز برای واردات کالا و ترخیص کالا از […]
ژوئن 23, 2019
قواعد مبدا | گواهی مبدا کالا | واعد مبدا کالا

قواعد مبدا و گواهی مبدا کالا

قواعد مبدا و گواهی مبدا کالا در این مقاله قصد داریم ات در خصوص قواعد مبدا و گواهی مبدا کالا مطالبی را ارائه دهیم. امیدواریم که […]
ژوئن 22, 2019
ترخیص-فوری-کالا-از-گمرک

ترخیص فوری کالا از گمرک | واردات فوری کالا

ترخیص فوری کالا از گمرک شرکت بازرگانی کارا ترخیص با دانش و تجربه خود در حوزه ارائه خدمات گمرکی همچون واردات کالا ، صادرات کالا ، […]
مارس 12, 2019

ترخیص پوشاک از ترکیه | واردات لباس از ترکیه

ترخیص پوشاک از ترکیه | واردات لباس از ترکیه در این گزارش می خواهیم تا در مورد واردات لباس از ترکیه و ترخیص پوشاک از ترکیه […]
مارس 12, 2019
صادرات زعفران

صادرات زعفران

صادرات زعفران ما در این قسمت می خوهیم در مورد قوانین و مقررات صادرات زعفران و واردات زعفران نکاتی را ذکر کنیم. امیدواریم که این مقاله […]
مارس 5, 2019

ترخیص کالا با پته

ترخیص کالا با پته در این گزارش قصد داریم تا در مورد ترخیص کالا با پته مطالبی را ارائه نماییم. شرکت بازرگانی کارا ترخیص کالا با […]

وظایف گمرک های کشور

– دریافت و وصول عواید یا درآمد های گمرکی
– مطمئن شدن از اجرای کامل قوانین و مقررات و سیاست های ناظر بر بازرگانی ، واردات و صادرات کالا
– ایجاد نظارت بر اجرا شدن ملزومات قوانین و مقررات مربوط به صادرات کالا ، واردات کالا ، ترخیص کالا از نظر تمامی خصوصیات همچون مجوز واردات کالا

گمرک وظایف دیگری را نیز داراست. از جمله این وظایف نگهداری کالا ، خدمات مربوط به بارگیری و تخلیه بار از روی کشتی که این موارد به بخش خصوصی واگذار می شود. این شرکت های خصوصی نیز ملزم به رعایت نمودن تمامی قوانین مربوطه می باشند.

قسمت هایی از کشور وجود دارد که به آن منطقه آزاد گفته می شود. این مناطق خارج از محدوده نظارت گمرک می باشند. احتمال این نیز وجود دارد که خود مناطق آزاد تکیلاتی شبیه را برای خود داشته باشد. در صورت ورود و خروج کالا از منطقه ازاد به کشور، گمرک به عنوان عامل ناظر بر این جا به جایی نظازت دارد.

اصطلاحات، عبارات و مفاهیم گمرک

تشریفات واردات گمرک

در زبان انگلیسی به تمامی فعالیت هایی که باید توسط ترخیص کار و حق العملکار ها برای رعایت نمودن قوانین و مقررات گمرک انجام می شود. Customs Formalities می گویند. تمامی این فعالیت هایی که انجام می شود. ممکن است شامل تشریفات گمرکی و امور مربوط به واردات کالا همجون اخذ مجوز و ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت و قوانین و مقررات ارزی کشور باشد. تمامی این فعالیت ها مربوط به فرایند های مختلف طبق عهدنامه کیوتو است.

مرز گمرکی و محدوده آن

در انگلیسی به مرز محدوده گمرکی Customs Frontier گفته می شود.

مقررات و قوانین گمرکی

Customs Law به معنای قوانین و مقررات گمرکی می باشد. این قوانین مربوط به آیین نامه ای مربوط به واردات کالا به داخل کشور ، صادرات کالا به دیگر کشور ها ، ترانزیت کالا و انبار کردن آن و ترخیص کالا می باشد. تمامی این قوانین به گمرک جمهوری اسلامی ایران محول شده است. همچنین این سازمان می تواند طبق اختیارات خود قوانیی را وضع و آن را اجرا نماید.

 

مقررات و قانون گمرک به طور کلی مشمول مقرراتی درباره موارد زیر می باشد:
  • مسئولیت ها ، اختیارات و وظایف و همچنین حقوق و تعهدات مرتبط با افراد ربط و ترخیص کار ها
  • فرایند ها و پروسه های گوناگون، بهمراه ویژگی ها و فعالیت های تشریفات مرتبط با اعمال آنها
  • اعمال فرایند های مربوط به حقوق و عوارض گمرکی در واردات کالا و صادرات کالا
  • عواقب ناشی از تخلف و عمل نکردن به قوانین گمرکی
  • متود ها و فرایند های پژوهش خواهی

منطقه آبی گمرکی جمهوری اسلامی ایران

Customs Maritime Zone به معنای منطقه آبی گمرکی می باشد. این محدوده و قسمت دریایی تحت نظر و نظارت گمرک جمهوری اسلامی براساس مقررات و قوانین داخلی کشور می باشد.این  منطقه دریایی زیر نظارت سازمان گمرک ممکن است شامل محدوده ای شود که تا حوزه آبی ادامه پیدا کند.

ادارات گمرک

اداره پست

Postal Service در انگلیسی به معنا یک موسسه خصوصی یا عمومی می باشد. این موسسه خصوصی دارای مجوز از سمت دولت است. و خدمات بین المللی را طبق متون قانونی اتحادیه جهانی پست را که در حال حاضر نافذ است، ارائه می نماید. در رابطه با ترخیص کالا از گمرک پست می توانید با کلیک بر روی عبارت آن، بیشتر بخوانید.

اداره گمرک

Customs Office در زبان انگلیسی واحد اداری گمرکی ذی صلاح برای انجام تشریفات آن می باشد. این اداره توسط مقامات مربوطه تایید گردیده است.

اداره گمرک مبدا

Customs Office of Departure در انگلیسی به معنای هر اداره گمرکی است. که در آن عملیات ترانزیت گمرکی و ترانزیت کالا  شروع می شود.

اداره گمرک مقصد

Customs Office of Destination در زبان انگلیسی هر اداره گمرکی می باشد. که عملیات ترانزیت کالا در آن جا به پایان می رسد.

اداره گمرک سر راه

Office En Route در انگلیسی به معنای اداره گمرک است. در این اداره خدمات جریان عملیات ترانزیت کالا  ارائه می شود. در این اداره  کالاها و محصولات به آن وارد یا از آن صادر می گردند.

منبع متن: واژه نامه سازمان جهانی Customs

World customs organization terminology

توضیحاتی در خصوص تحویل و انبار کالا

انبارهای گمرک که اجناس و کالا های انبار نشده را تحویل می گیرند، مکلف به درج مفاد ماده ۲۴ قانون گمرکات به متروکه شدن کالا در ظهر قبض انبار می باشند.

قبض انبار زمان حداکثر سه ماه توقف مجاز در انبارها و سیلو های گمرکی ثبت میکند. ۱ / ۱- ۱۳امین قبض انبار به شرکت حمل و نقل و ترانزیت کالا با وارد کننده کالا و محصول همانند ترخیص کار تحویل می گردد. شرکت بازرگانی وظیفه دارد تا تاریخ تحویل کالا به انبارهای گمرکی و مفاد ماده ۲۴ قانون گمرک را ماکزیمم طی مدت پنج روز بعد از تحویل کالا به مالک کالا و در حالتی که معلوم نباشد به بانک گشایش کننده اعتبار یا فروشنده کالا خبر را برسانند. در غیر این حالت هرگونه خسارت و ضرری که به افراد ذی نفع وارد شود مسئولیتش برعهده آن ها خواهد بود.

حداکثر مهلت مجاز برای توقف کالا و محصولات در انبارهای گمرکی ایران مدت زمان سه ماه می باشد.

برای صاحب کالا این مهلت تا دو ماه دیگر نیز قابل تمدید می باشد.  اگر پس از این مدت زمان صاحب کالا یکی از پروسه های گمرک را اظهار ننماید، کالا وی متروکه حساب می شود.

Customs Procedures یا همان رویه ها و پروسه های گمرکی براساس اینکه واردات کالا باشد یا واردات قطعی، موقت، مرجوعی، ترانزیت خارجی یا داخلی. – صادرات قطعی، موقت، برگشتی دسته بندی می شوند..

همانطور که در مطالب گذشته توضیح دادیم حداکثر زمان توقف کالا در انبار گمرکی سه ماه می باشد. مطمئنا کالا های سریع الفساد و حیوانات زنده حتما باید بعد از ورود به کشور ترخیص گردند. در غیر این حالت شامل قوانین متروکه می گردند.

انبارهای اختصاصی، شامل انبار های گمرک بحساب نمی آیند، اما جزء اماکن گمرک می باشند. انبار اختصاصی یا انبار زیر کلید آن، متعلق به صاحب کالای وارداتی می باشد.

کالا و جنس در انبار اختصاصی مشمول مقررات و قوانین متروکه نمی گردد. چراکه تضمین کافی برای استفاده از انبار اختصاصی از قبل دریافت شده و اگر که مهلت و زمان مجاز برای توقف کالا در انبار اختصاصی (محدود به سه ماه نبوده و با موافقت این سازمان مشخص می شود) پایان بیابد، حقوق ورودی و عوارض متعلق به کالا را از محل تضمين تأمین میکند و بعد از وصول، پروانه ورود قطعی صادر می گردد و برای مالک کالا ارسال می شود. در این چنین وضعیتی، حساب موجودی انبار به همان مقدار تسویه شده و جنس زیر نظر و نظارت گمرک به انبارهای معمولی صاحب کالا منتقل و در دفاتر انبار عمل می گردد.

اگر کالا و جنسی در انبار های اختصاصی از بین برود یا آسیب ببیند، حقوق ورودی و عوارض متعلق از محل تصمين وصول می گردد، مگر اینکه از بین رفتن با آسیب دیدن کالا بخاطر عوامل قوه قهریه باشد. (طبق مدلول تبصره های ماده ۳۰ قانون گمرکات )

برخلاف انبار های اختصاصی، کالا ها و اجناسی که در انبارهای آن از بین برود یا آسیب می بینند، به اندازه کاهش یا آسیب دیدگی از حقوق ورودی و عوارض بخشوده می شوند. (طبق مدلول ماده ۴۹ قانون گمرکات )

پرداخت غرامت برای کالا های آسیب دیده یا از بین رفته در انبار های گمرک غیر از مورد هایی همانند آتش سوزی و انفجاری که به دلیل قوه قهریه، مناسب نبودن بسته بندی، به دلیل بی احتیاطی ارزیاب های گمرکی در ارزیابی از کالا، بر عهده انباردار می باشد.

شرکت بازرگانی کارا ترخیص ارائه دهنده تمامی خدمات ترخیص کالا ، ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت ، واردات کالا ، صادرات کالا ، ترانزیت کالا ، صادرات به عراق ، واردات از ترکیه ، واردات از آلمان ، واردات از ایتالیا ، واردات از چین ، خرید از چین ، ترخیص از چین ، واردات کاغذ ، واردات استیل ، واردات ورق استیل و … می باشد. تمامی این ها خدمات بازرگانی ایی است که توسط ترخیص کار های ما ارائه می شود. برای آشنایی بیشتر در خصوص خدمات و اخذ مشاوره رایگان بازرگانی می توانید با شماره های موجود در سابت ۲۲۶۳۹۵۸۰ و یا ۲۲۶۳۹۵۷۹ تماس حاصل فرمایید. هدف بازرگانی کارا ترخیص انجام فرایند ترخیص در اسرق وقت و بدون هدر رفت وقت و سرمایه شما مشتریان گرامی می باشد.

کارا ترخیص با دارا بودن شعب مختلف در کشور های چین ، ترکیه ، آلمان ، ایتالیا و … می تواند فرایند های منبع یابی و واردات را با اطمینان و سرعت بیشتری به انجام برساند.

برای آشنایی با دیگر خدمات گروه بازرگانی کارا ترخیص می توانید از دیگر مقالات ارائه شده در سایت  دیدن فرمایید.