واردات ماشین آلات

ماشین آلات صنعتی از اصلی ترین و یکی از بیش ترین کالا های واردات شده به کشور است. شرکت های تولیدکننده ، بازرگانان و تاجران زیادی در حال واردات ماشین آلات از کشورهای گوناگون می باشند.

طبق آمار رسمی به دست آمده از گمرک ایران در سال ۹۵ و با وارسی های صورت گرفته  توسط کارشناسان شرکت بازرگانی صادرات و واردات کالا کارا ترخیص می شود این چنین بیان کرد که مقدار واردات ماشین آلات یعنی فصل ۸۴ کتاب قوانین و  مقررات صادرات و واردات کالا از نظر مقداری بیش از ۹۴ هزار تن و از نظر دلاری بیش از هفت میلیارد و ۵۵۹ میلیون دلار بوده است. به بیانی دیگر سهم وزنی واردات ماشین آلات صنعتی نسبت به کل واردات کالا در این سال معادل ۲٫۸۲ درصد و سهم ارزشی آن ۱۷٫۳ درصد بوده .

همین آمار و اعداد به خوبی نمایش داده شده بزرگی و اهمیت واردات کالا این دسته کالا به کشور می باشد. خرید ماشین آلات از خارج توسط بازرگان و تجار یا شرکت های وارداتی صورت می پذیرد. در سال ۱۳۹۵ از ۱۳۹۸ کشور گوناگون در دنیا به ایران واردات داشته ایم که از جمله مهم ترین کشور های تولیدکننده و فروشنده ماشین آلات می توان به آلمان ، ایتالیا ، چین ، کره ، ترکیه و امارات عربی اشاره نمود.

واردات ماشین آلات ، واردات ماشین آلات از چین ، واردات ماشین آلات صنعتی

واردات ماشین آلات ، واردات ماشین آلات از چین ، واردات ماشین آلات صنعتی

واردات ماشین آلات از چین

مقدار ارزشی واردات ماشین آلات از چین در سال ۱۳۹۵ معادل ۳۴ درصد و سهم وزنی آن معادل ۴۷ درصد بوده و می شود گفت که بیش ترین مقدار واردات ماشین آلات از چین  و خرید از چین انجام گرفته است. بعد از چین بیش ترین مقدار ارزشی خرید ماشین آلات از امارات معادل ۱۱ درصد با سهم وزنی ۱۵ درصد بوده. اما این نکته را باید گفت که بیشتر کالا های وارداتی از امارات عملا کالاهایی هستند که از کشور های دیگر خریداری شده اند و به امارات وارد شدند و بعد از آن وارد ایران می گردند به همین دلیل است که اکثرا آمار و اعداد واردات از امارات به ایران اعداد بزرگی است و این ارقام را نباید به نام مبدا اصلی خرید کالا در نظر گرفت.

میزان واردات ماشین آلات از ترکیه , آلمان , ایتالیا

پس از امارات سهم ارزشی خرید ماشین آلات از آلمان  ۱۰ درصد و خرید از ایتالیا و جمهوری کره نه درصد است. همچنین سهم ارزشی خرید از ترکیه و واردات ماشین آلات از ترکیه شش درصد و الباقی خرید و واردات ماشین آلات از چین و دیگر کشور ها بوده.

همچنین از نظر سهم وزنی می شود گفت که پس از امارات بیش ترین سهم وزنی واردات ماشین آلات از ترکیه و کره با نه درصد بوده است و بعد از آن واردات ماشین آلات از ایتالیا با هفت درصد و واردات ماشین آلات از آلمات با شش درصد بیش ترین و مهم ترین واردات این دسته از کالا ها بوده است و الباقی واردات ماشین آلات از کشور های دیگر انجام گرفته است.

فصل ۸۴ ماشین آلات در گمرک از ۸۷ قسمت تشکیل شده است که هر قسمت نشان دهنده نوعی خاص از ماشن آلات و اجزا و قطعات و کالا های مربوط به آن ماشین است. این دسته بندی توسط متخصصان مجرب انجام گرفته است و برای هر قسمت و جزئیات درون هر قسمت کد تعرفه گمرکی معین شده است.

واردات ماشین آلات ، واردات ماشین آلات از چین ، واردات ماشین آلات صنعتی

واردات ماشین آلات ، واردات ماشین آلات از چین ، واردات ماشین آلات صنعتی

کد تعرفه واردات ماشین آلات صنعتی

شرکت های واردکننده ماشین آلات صنعتی  باید با این کد تعرفه ها آشنایی داشته باشند تا قادر باشند ماشین مورد نظر خود را تحت آن کد وارد کشور نمایند و در گام ترخیص کالا از گمرک های ایران دچار مشکل نشوند. اما شناسایی و مشخص کردن کد تعرفه کاری مجرب می باشد و از اهمیت زیادی برخوردار می باشد چرا که طبق کد تعرفه اعلام شده هزینه های گمرکی و تعرفه های ترجیحی و الباقی هزینه های واردات و ترخیص کالا مشخص می شود و اشتباه در شناسایی این کد می شود برای وارد کننده کالا هزینه ها و خسارات زیادی را در برداشته باشد و بعضی اوقات به دلیل همین اشتباه های گمرک کالا را ضبط کرده و آن را به نام کالای قاچاق شناسایی کرده و احتمال دارد جرایم نقدی و بازداشت نیز برای مالک کالا و واردکننده در نظر بگیرد.

به همین علت شرکت بازرگانی واردات و صادارات کارا ترخیص با استفاده از متخصصین مجرب در این حوزه می شود خدمات بازرگانی و خدمات ترخیص کالا گسترده ای را به بازرگانان ، تجار و تولیدکنندگان و شرکت های وارد کننده ارائه نماید و با ارائه مشاوه بازرگانی آن ها را در امر واردات ماشین آلات راهنمایی می کند. واردات ماشین آلات از چین

همان طور که گفتیم فصل ۸۴ شامل ۸۷ قسمت می شود ماشین آلات مختلف می باشد و در سال ۱۳۹۵ از همه این ۸۷ قسمت واردات کالا انجام گرفته است و بیش از ۴۷ هزار مرتبه از کشورهای گوناگون واردات ماشین آلات صنعتی به کشور داشته ایم.

اما بیش ترین میزان واردات ماشین آلات صنعتی از لحاظ سهم ارزشی ممتعلق به ماشین آلات فصل ۱۴ و فصل ۱۵ و فصل ۷۴ می باشد که هر کدام شش درصد سهم ارزشی واردات ماشین الات می باشد. فصل ۱۴ درباره واردات تلمبه هوا ، واردات کمپرسور هوا یا گاز و واردات بادزن ها است. فصل ۱۵ در رابطه با واردات دستگاه های تهویه می باشند و درآخر فصل ۷۵ در رابطه با واردات ماشین آلات جورکن و واردات دستگاه های به هم فشردن است که در همین سایت به طور تخصصی در مورد هر کدام از این ماشن آلات و دستگاه ها مطالبی ارائه می شود و نکات مهم و کلیدی در مورد کدهای تعرفه و مقدار واردات کالا ی آن ها در سال ۱۳۹۵ از کشور های گوناگون اطلاعات مفیدی برای وارد کنندگان و ترخیص کار های گمرکی ارائه می شود. واردات ماشین آلات از چین

شرکت بازرگانی کارا ترخیص با دارا بودن نمایندگی ها و دفاتر رسمی در کشورهای گوناگون همچون چین، ترکیه و آلمان قادر است خدمات بازرگانی و خدمات ترخیص واردات و صادرات مفید و موثری را ارائه کند و با داشتن ترخیص کار و کارگزار گمرکی متخصص کالا های وارداتی شما را در کمترین زمان از گمرک ترخیص کند.

واردات ماشین آلات خط تولید با شناسایی وزارت صنعت، معدن و تجارت (وزارت صمت) توسط واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مجاز از حقوق ورودی معاف می باشند. ( مدلول بند “غ” ماده ۱۱۹ قانون گمرک)

” ماشین آلات خط تولید ” مورد نظر است، نه ماشین یا دستگاه یا به صورت کلی آنچه به نام قسمتی از خط تولید بحساب می آید یا لوازم یدکی برای خط تولید، به عنوان دیگر ماشین آلات کامل تشکیل دهنده خط تولید.

« ماشین آلات خط تولید » با رعایت کردن قوانین و ضوابط (تشخیص متولی صنعت) به شرط نو بودن از معافیت استفاده می نمایند. واردات ماشین آلات از ترکیه

ماشین آلاتی که برای توسعه خط تولید با اضافه کردن عملیات تکمیلی توسط واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مجاز وارد می کنند، به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت (وزارت صمت) از حقوق ورودی معاف می کنند.

یکی از شروط برای دریافت معافیت ماشین آلات خط تولید عدم ساخت در داخل کشور می باشد، پس احتمال دارد بعضی از دستگاه ها و قطعات یک خط تولید را مستثنی و برای الباقی معافیت صادر شود یا در حالتی که تمامی تجهیزات خط تولید مشابه داخلی دارد، اصلا معافیتی اعطا نمی گردد.