واردات از ترکیه

ترکیه، کشوری در آسیایی اروپایی می باشد که میان کشورهای ایران ،ارمنستان، آذربایجان، سوریه، گرجستان، عراق، بلغارستان و یونان قرار گرفته است. ترکیهاز غرب به دریای مدیترانه و از شمال به دریای سیاه راه دارد.

اقتصاد این کشور اوراسیایی تا حدود زیادی مورد اتکا بر تولیدی های کشاورزی است. ترکیه از لحاظ تولیدات محصولات همانند جو ، فندق، پسته، زیتون،گیلاس، بادام، گندم، سیب، چای و کتان جزو بهترین کشورهای جهان قرار گرفته است.

پس این تولیدات می تواند مورد توجه تجار و بازرگانان قرار گیرد که در حوزه تجارت و واردات از ترکیه مخصوصا در حوزه محصولات کشاورزی فعالیت دارند.

واردات از ترکیه از ماکسیمم موارد واردات کالا به کشور محسوب می شود. کشور ترکیه یکی از شریک های تجاری قدیمی کشور ما بحساب می آید؛ به شکلی که همیشه برقراری معاملات تجاری عدیده ای میان کشورمان ایران با کشور ترکیه مشاهده کنیم.

روابط تجاری خوب میان این دو کشور همسایه باعث گشته که تاجران و ترخیص کار ان ایرانی تمایل بسیاری برای واردات کالا و بالطبع آن واردات از ترکیه داشته باشند. برای واردات از ترکیه لازم است تا مشخصات جامعی در این باره بدست آورید.

صادرات و واردات کالا میان ایران و ترکیه دارای سابقه ای طولانی می باشد و از قدیم این دو کشور همسایه با هم روابط تجاری حسنه ای داشته اند. ترکیه از اصلی ترین و بزرگترین شرکای تجاری ایران در این منطقه از آسیا می باشد و در حال حاضر واردات کالا از ترکیه و در کنار آن صادرات از راه ترکیه در ایران بسیار زیاد شده کرده و تولیدکنندگان و تجار زیادی به واردات از ترکیه می پردازند و ماشین آلات صنعتی و مواد اولیه و سایر کالا های خود را از ترکیه خریداری می کنند و وارد کشور می شود و یا از مسیر این کشور محصولات خود را به بازار های دنیا ارائه می کنند.

نظر به آخرین آماری که توسط گمرک ایران در سال ۹۵ ارائه شده است واردات از ترکیه جزء پنج واردات اصلی از کشورهای گوناگون است، به شکلی که مقدار واردات کالا از ترکیه بیشتر از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن می باشد و از نظر ارزش دلاری این حجم معادل بیشتر از دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا است. یعنی در سال ۱۳۹۵ از نظر ارزش دلاری ۶٫۲۷% و از نظر وزنی ۴٫۸۷% واردات ایران از ترکیه انجام می گیرد.

مقدار سهم واردات از ترکیه در سال ۱۳۹۵ به نسبت سال ۱۳۹۴ هم از نظر وزنی و هم از نظر دلاری با کاهش مواجه شده است به شکلی که ارزش سهم واردات کالا از ترکیه در سال ۱۳۹۴ به مقدار ۷٫۱۹% و وزن سهم آن ۷٫۲۳% بوده. مقداری از این کاهش به خاطر بازگشایی بازار های دنیا به ایران بوده است که تجار بصورت مستقیم کالای خود را از اروپا تامین می کنند.

واردات از ترکیه ، واردات کالا از ترکیه

واردات از ترکیه ، واردات کالا از ترکیه

قوانین و مقررات واردات کالا از ترکیه

مقررات و قوانین واردات کالا از ترکیه همانند دیگر فرایند های واردات کالا به ایران است. اما این به جز قسمتی از کنوانسیون ها و بخش نامه های آسان کننده گمرکی و اما گهگاه مشکلاتی در قسمت حمل و نقل و عوارض راه می باشد. شرکت کارا ترخیص کالا با دارا بودن نمایندگان ایرانی خود و البته ترکی زبان مستقر در شهرهای اصلی ترکیه مانند استانبول، آنکارا و ازمیر خواهد توانست پل ارتباطی میان تجار و خریداران ایرانی با فروشندگان و تولیدکنند های مالک عنوان و اعتبار ترک را به درستی برقرار کند. شرکت بازرگانی کارا ترخیص خدماتی از قبیل اخذ نمونه محصولات، بستن قرار داد، چانه زنی و انتقال ارز به ترکیه را ارائه می دهد.

یکی از روش هایی که تجارت و بازرگانی با ترکیه را آسان می کند، عضویت مشترک ایران و ترکیه در کنوانسیون تیر است. این کنوانسیون واردات کالا از ترکیه به همه گمرکات کشور زیر نظر این فرایند گمرکی انجام می شود به این موضوع که هر دو کشور ایران و ترکیه متعهد شده اند تا پلمپ گمرکی مبدا را بجز در شرایط ویژه و احتمال بروز قاچاق و خلاف تا گمرک مقصد باز ننمایند که این کار باعث راحتی و تسریع تجارت با کشور های عضو این کنوانسیون می شود. دو گمرک بازرگان و گمرک جلفا از اصلی ترین گمرک های مرزی و ورودی فعال در این منطقه از کشور می باشند. طبق تحلیل های آماری که از سایت گمرک ایران بدست آمده است برمی آید که در سال ۱۳۹۵، می شود گفت که گمرک بازرگان ماکسیمم مقدار واردات از ترکیه را داراست به طوری که بیشتر از ۳۹۰ هزار تن کالا با ارزش بیشتر از ۵۰۶ میلیون دلار از ترکیه به ایران وارد شده است و فرایند ترخیص کالا در آن گمرک انجام شده است یعنی ۱۹% ارزش سهمی و ۲۴% وزن سهم واردات کالا از ترکیه به ایران در این گمرک صورت گرقته است اما از نظر ارزش دلاری ماکسیمم مقدار واردات از ترکیه مربوط به گمرک تهران می باشد به شکلی که بیشتر از ۱۸۹ هزار تن کالا با ارزش بیشتر از ۵۹۶ میلیون دلار به گمرک تهران وارد شده است یعنی وزن سهم گمرک تهران در واردات از ترکیه ۱۲% و ارزش سهم آن ۲۲% است.

گمرک جلفا بعد از گمرک بازرگان رتبه دوم را در سهم وزنی در واردات کالا از ترکیه را دارد یعنی بیشتر از ۲۴۰ هزار تن کالا با ارزشی در حدود بیشتر از ۴۳۱ میلیون دلار به گمرک جلفا وارد و در آن محل توسط شرکت های ترخیص کالا از گمرک و حق العمل کار گمرک – کارگزار گمرک –  ترخیص گشته است. به عبارت دیگر می شود گفت که سهم وزنی گمرک جلفا در واردات از ترکیه در سال ۹۵ به میزان ۱۵% و سهم ارزشی آن ۱۶% می باشد.

شرکت بازرگانی کارا ترخیص در حوزه واردات کالا مربوط بوده و با ارائه مشاوره بازرگانی در مورد با فعالیت های مربوط به  واردات کالا از ترکیه و ترخیص کالا از گمرکات ایران، تاجرین و شرکت های بازرگانی ایرانی و بین المللی را راهنمایی می کنند. از دیگر خدمات ترخیص کالا و خدمات بازرگانی ترخیص کار معتبر سنجی فروشندگان و تولیدی های ترکیه می باشد. این شرکت با اخذ مشخصات دقیق از منابع معتبر ترکیه همانند اتاق بازرگانی و سازمان صنعت معدن کشور ترکیه، تولیدکننده ها و فروشنده های ترکیه دارای سابقه خوب می باشند را به واردکنندهای ایرانی معرفی می کنند و طبق نوع کالا ی بازرگان مارک های گوناگونی را به آن ها پیشنهاد می دهد. تا بازرگانان با اطمینان خاطر از افراد مطمئن خرید خود را انجام دهند . با وجود نیروهای فعال شرکت بازرگانی کارا ترخیص در ترکیه می شود بازرسی های بدون برنامه ریزی از کارخانه فروشنده برای اطمینان از درستی اطلاعات و بررسی فرایند امور واردات امکان پذیر است.

شرکت بازرگانی کارا ترخیص به عنوان یک شرکت ترخیص کالا و ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا و خدمات بازرگانی از اولین تا آخرین مراحل واردات کالا از ترکیه به ایران را به بازرگانان راهنمایی و همیاری می کند و خدمات زیادی را در این حوزه ارائه می کند. برای نمونه تحقیقات اولیه بازار و مشخص کردن بازار هدف، قیمت گذاری کالا وارداتی فبل از واردات، بازاربایی، آشنایی با فروشندگان معتبر ، ثبت سفارش کالا در سامانه ثبتارش و سامانه جامع تجارت ntsw ، دریافت پروانه و مدارک مورد استفاده، دریافت مجوزهای مربوطه از سازمان صمت ، انجام تمامی انتقالات ارزی و گشایش اعتبارات اسنادی، بررسی بارگیری کالا در مبدا و هماهنگی های مورد نیاز و کنترل بار تا رسیدن به گمرک مقصد، دریافت مدارک اصلی مانند proforma – بارنامه – invoice – بیمه و غیره، بررسی درستی و کامل بودن اسناد برای فعالیت های ترخیص، ترخیص کالا از گمرک در کمترین مدت توسط حق العمل کار ان حرفه ای گمرک، اخذ شماره ثبت انبار از سامانه انبار، بارگیری و ارسال محموله به انبار خریدار در شرکت بازرگانی کارا ترخیص کالا انجام میگیرد.