حواله ارز مرجع , ترخیص کالا با ارز مبادله ای

حواله ارز مرجع و ترخیص کالا با ارز مبادله ای | حواله یوان,یورو و حواله لیر : در نظام بانکی و اقتصادی کشورمان ایران سه نوع ارز وجود دارد. ارز مرجع (نوعی ارز دولتی )، ارز مبادله ای (نوعی ارز دولتی ) و ارز آزاد. تفاوت این سه نوع ارز در روش توزیع و قیمت آن ها است. ارز مرجع – حواله ارز مرجع – ارزی است که توسط دولت جمهورس اسلامی ایران از راه بانک ارائه می گردد و نرخ آن به نسبت کمتر از نرخ دو ارز دیگر است با سعی دولت دوازدهم در راستای یکسان سازی نرخ ارز دیگر اثری از ارز مرجع نخواهد داشت. ارز مبادله ای یا ارز مبادلاتی برای واردات بعضی از کالا ها با الویت واردات بیشتر توسط بانک مرکزی ارائه می گردد و نرخ آن بیش از نرخ ارز مرجع بوده است اما تفاوت چشمگیری با ارز آزاد دارد و در آخر ارز آزاد که در صرافی ها یا از راه دلالان ارز روزانه با نوسانات گوناگون با قیمت بیشتر از دو ارز دیگر خرید و فروش می گردد.

حواله ارز مرجع , ترخیص کالا با ارز مبادله ای
حواله ارز مرجع , ترخیص کالا با ارز مبادله ای

تخصیص ارز مبادله ای به واردات کالا

ارز مبادله ای در مرکز مبادلات ارزی توسط دولت جمهوری اسلامی ایران ارائه می گردد. روش تخصیص ارز مبادله ای به این شکل است که دولت ایران کالاهای وارداتی را در ۱۰ قسمت اولویت بندی می نماید. کالاهای بخش ۱۰ کالا های لوکس بوده و ارز مبادله ای به آن ها تخصیص داده نمی شود و همچنین حقوق و عوارض گمرکی آن ها به نسبت بیشتر از دیگر گروه کالا های وارداتی است.

اخذ ارز مبادله ای فعالیتی حدودا مشکل است و به تجربه و ارتباط و اعتبار های لازم احتیاح دارد. ارائه ارز مبادله ای توسط بانک جمهوری اسلامی ایران به شکل ال سی انجام می شود و بانک ارز مبادله ای را به مقدار مبلغ فاکتور ارائه می کند و تا ۳۵ درصد آن مبلغ را نیز به نام وثیقه پیش خودش نگه می دارد.

حواله ارز مرجع – حواله یوان,یورو و حواله لیر

اخذ ارز مبادله ای واردات از بانکها اغلب فعالیتی مشکل و تایم بر سات و متخصصان شرکت بازرگانی کارا ترخیص خدمات اخذ و تخصیص ارز مبادله ای را از بانک های گوناگون در ایران برای واردات کالا از کشور هایی که ارز مبادله ای به آن ها تعلق می گیرد ارائه می کند. (مرسوم است که حواله ارز مبادله ای به نام حواله ارز مرجع شناخته میگردد ) بعلاوه ترخیص کالا با ارز مبادله ای نیز از الباقی خدمات ترخیص کالا و خدمات بازرگانی این شرکت است.