ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

گمرک در همه کشورها مکانی است که کالا های وارداتی و صادراتی در آن مورد بازرسی و وارسی قرار می گیرد. تمامی کالا هایی که میخواهیم آن ها را از مرز کشورمان عبور دهیم باید اول وارد گمرک بشود و سپس مراحل و فرایند ترخیص و یا صادرات کالا انجام شود. برای مثال ترخیص کالا از چین. تمامی این مراحلی را که برای واردات کالا انجام میگیرد را ترخیص کالا از گمرک می گوییم.

ایران به عنوان یک کشوری که در زمینه واردات کالا و صادرات کالا بسیار فعال می باشد. دلیل این فعالیت و توجه زیاد به آن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از این دلایل را ذکر میکنیم:

  1. موقعیت جفرافیایی خاص ایران   ۲٫ امکان واردات و صادرات کالا از طریق مسیر های زمینی ، هوایی و دریایی              و ….

مقدار حجم و ارزش دلاری کالا هایی که ایران آن را واردات کرده است. همجون خرید از چین ، واردات از چین ، واردات از ترکیه ، واردات از ایتالیا ، واردات از آلمان و … . در سال ۱۳۹۵ در حدود ۱ میلیارد و ۳۱۶ میلیون تن بوده است با ارزشی در حدود ۱۶ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار. برای ترخیص کالا از گمرک این حجم و مقدار کالا از گمرک های کشورمان ایران به شرکت ترخیص کالا همچون بارزگانی کارا ترخیص ، و ترخیص کار های مجربی نیازمندیم.

ایران از جمله کشورهاییست که در حوزه صادرات و واردات فعال است. نظر به موقعیت جغرافیایی ایران، کالا ها از میسر راه های زمینی، هوایی و دریایی وارد مرزهای گمرکی آن می شوند. واردات کالا به ایران مانند خرید کالا از چین و واردات از چین در پنج ماه تخست سال ۹۵ بیش از ۱ میلیارد و ۳۱۶ میلیون تن با ارزش دلاری معادل بیش از ۱۶ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار بوده. برای ترخیص این حجم محموله وارده به کشور شرکت های ترخیص کالا همچون شرکت کارا ترخیص خدمات ترخیص کالا از گمرک را ارائه کرده و این مقدار محموله را از گمرک های گوناگون ترخیص کرده و به دست شرکت های صادرات و واردات و تولیدی ها رساند.

طبق آمار ارائه شده از سمت گمرک ایران در ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۵ بیش ترین مقدار ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بوده.

میزان ترخیص کالا از گمرک های مختلف کشور چقدر بوده است؟

گمرک شهید رجایی یکی از بزرگترین و اصلی ترین گمرک های کشور در مرزهای جنوبی کشورمان ایران می باشد. این گمرک بیش ترین مقدار واردات را به خود اختصاص داده است به شکلی که در این مدت ۵ ماهه از لحاظ ارزش دلاری بیش از ۵ میلیارد دلار واردات و ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی انجام گرفته است. این مقدار و حجم  ۳۲ درصد کل ارزش دلاری واردات کشور را مشمول می شود.

گمرک بندر امام خمینی از نظر حجمی بیش ترین مقدار واردات و ترخیص را دارد به شکلی که ۴۴ درصد کل واردات کالا به این بندر بوده است که (خرید از چین نیز جزء آنها می باشد) و بیش از ۵۵ میلیون تن کالا به این گمرک وارد شده است. این به شکلی است که حجم واردات کالا به گمرک شهید رجایی بیش از ۲۸ میلون تن یعنی ۲۲ درصد کل واردات کالا به کشور بوده. علاوه بر این ارزش دلاری کالا های ترخیص شده از گمرک امام خمینی ۱۳ درصد کل واردات است. یعنی مبلغی بیش از ۲ میلیارد دلار.

طبق این آمار به آسانی می شود این دو بندر را با هم مقایسه کرد. به دلیل اینکه که بزرگ ترین کشتی ها قادر به بارگیری و تخلیه در گمرک بندر امام هستند و اسکله های موجود در آن بیش ترین مقدار و ظرفیت برای پذیرش کالاهای فله ای و کیسه ای را دارد می شود نتیجه گرفت که اکثر کالا هایی که وارد گمرک بندر امام می شود کالا های فله ای است که حجم بالایی دارد و ارزش دلاری آن ها نسبتا کم است.

کالا هایی مانند ذرت های دامی، کنجاله، حبوبات و غیره به همین خاطر است. ولی کالا هایی که به بندر شهید رجایی وارد می شوند حدودا از نظر حجمی کمتر و با ارزش دلاری بیش تری می باشند. برای مثال ماشین آلات، خطوط راه آهن و دیگر محصولات که از نظر ارزش دلاری گران تر از کالا های فله ای می باشد.

طبق آمار می شود گفت که گمرک فرودگاه امام خمینی از نظر ارزش دلاری بیش ترین مقدار واردات و ترخیص کالا را پس از گمرک شهید رجایی و گمرک بندر امام داشته به شکلی که ۹ درصد کل واردات کالا به این گمرک بوده . در گمرک فرودگاه امام خمینی نیز کالا هایی با حجم و مقدار نسبتا کوچک ولی ارزش دلاری خیلی بالا ترخیص می شود. به همین خاطر این گمرک با حجم خیلی کم واردات نسبت به دیگر گمرک ها رتبه سوم را در ارزش دلاری کل واردات کشور دارد.

از نطر حجمی گمرک منطقه آزاد بندر انزلی رتبه سوم را دارد و ۹ درصد واردات و ترخیص کالا از گمرک بندر انزلی انجام گرفته است. گمرک بندر انزلی واقع در استان گیلان می باشد و در قسمت جنوبی دریای خزر واقع شده . گمرک بندر انزلی هم با توجه به موقعیت جغرافیایی، انبارها و اسکله هایی که در خود دارد بیش تر پذیرای کالاهای فله ای و پر حجم است.

غیر از این چهار گمرک بالا از نظر ارزش دلاری می شود بیان کرد که ۸ درصد واردات و ترخیص کالا از گمرک تهران، ۵ درصد ترخیص کالا از گمرک انزلی، ۴ درصد ترخیص کالا از گمرک بوشهر، ۳ درصد ترخیص کالا از گمرک غرب تهران و الباقی از سایر گمرک های کشورمان ایران انجام گرفته است. همچنین از نظر حجم واردات می شود گفت که ۴ درصد ترخیص کالا از گمرک امیرآباد، ۳ درصد ترخیص کالا از گمرک بوشهر، ۲ درصد واردات و ترخیص کالا از گمرک تهران و الباقی از دیگر گمرک ها بوده است.

ترخیص کالا از گمرک با شرکت بازرگانی کارا ترخیص

شرکت کارا ترخیص به نام یک شرکت بازرگانی واردات و صادرات کالا با استفاده از ترخیص کار ان مجرب و حق العمل کار گمرکی – کارگزار گمرک – خبره که در گمرک های گوناگون کشور مشغول به فعالیت هستند به ارائه خدمات ترخیص کالا خود به شرکت های واردات و صادرات و شرکت های تولید کننده و بازرگانی در حوزه خدمات بازرگانی و خرید مستقیم از چین ، ترخیص کالا از چین ، واردات از چین و امور ترخیص کالا و تشریفات گمرکی کمک رسانده و در کوتاه ترین مدت کالا ها و محموله های گوناگون را از گمرک ترخیص می کند. همچنین با ارائه مشاوره بازرگانی در حوزه ی واردات و صادرات و خرید کالا از خارج به تجار و بازرگانان آگاهی های لازم را می دهد تا فرایند واردات به بهترین شکل و بدون مشکل انجام گیرد.

نمودار ترخیص کالا از گمرک های کشور بر اساس ارزش دلاری و حجم

گمرک شهید رجایی 32%
گمرک بندر امام خمینی 13%
گمرک فرودگاه امام خمینی 9%
گمرک تهران 8%
گمرک بندر انزلی 5%
گمرک بندر بوشهر 4%
گمرک غرب تهران 3%
سایر گمرکات کشور 26%

ارزش مالی ترخیص کالا از گمرک های مختلف ایران

نمودار رو به رو ارزش دلاری کالا های ترخیص شده از گمرک های ایران را نمایش می دهد. ترتیب نمودار طبق رتبه بندی می باشد. در این رتبه بندی گمرک شهید رجایی با ۳۲ درصد بیشترین ارزش دلاری ترخیص کالا از گمرک را داشته. سهم گمرک بندر امام خمینی ۱۳ درصد و گمرک فرودگاه امام خمینی ۹ درصد است. این ۳ گمرک بیش ترین حجم و مقدار را به خود اختصاص داده اند. پس از این ۳ گمرک به ترتیب گمرک تهران با ۸ درصد ، گمرک بندر انزلی ۵ درصد ، گمرک بندر بوشهر ۴ درصد ، گمرک غرب تهران ۳ درصد و سایر گمرک های کشور ۲۶ درصد بوده است.

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی یکی از ورودی های کالا به کشور میباشد. مقدار واردات کالا و ترخیص کالا از گمرک آن زیاد است. برای آشنایی اجمالی در مورد چگونگی ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام و نحوه ترخیص کالا کلیک کنید.

ترخیص کالا از گمرک بندر انزلی

گمرک بندر انزلی یکی از گمرک های مهم ایران است. بیش ترین مقدار واردات و ترخیص کالا از گمرک انزلی از روسیه انجام می گیرد. فاصله این گمرک تا فرودگاه بین المللی ۳۵ کیلومتر می باشد که یک مزیت عمده است.

ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

بندر عباس شامل دو گمرک شهید رجایی و گمرک شهید باهنر است. سهم گمرک شهید رجایی در ترخیص کالا از گمرک های بندر عباس بسیار بیشتر می باشد. برای آشنایی بیشتر با گمرک شهید رجایی و گمرک شهید باهنر کلیک فرمایید.

ترخیص کالا از گمرک بندر امام

بندر امام خمینی یکی از بزرگترین بنادر تجاری گمرکی کشورمان ایران است. این بندر با مساحتی بالغ بر ۵۵ هزار هکتار در شمال غرب خلیج فارس سهم عمده ایر در ترخیص کالا از گمرک های کشور دارد.

برای ترخیص کالا از گمرک های مختلف کشور و مشاوره در خصوص تمامی امور بازرگانی ، واردات کالا ، صادرات و ترخیص کالا با ما تماس بگیرید

شما می توانید با کارشناسان و ترخیص کاران مجرب و حق العمل کار و کارگزار گمرکی ما تماس بگیرید و از مشاوره گمرکی آن ها استفاده نمایید.
تلفن تماس با ما : ۰۲۱۲۲۶۳۹۵۷۹ – ۰۲۱۲۲۶۳۹۵۸۰

در ادامه این قسمت ما توضیحاتی در خصوص فعالیت ترخیص کالا از گمرک می دهیم. هدف ما آشنایی هرچه بیشتر شما عزیزان با فرایند ترخیص کالا می باشد.  در پروسه واردات کالا و ترخیص کالا ، بعد از وارد نمودن مشخصات، « صاحب کالا » یا نماینده قانونی وی که همان ترخیص کار گمرک یا حق العمل کار گمرک می باشد. با  اطمینان از وجود داشتن کالا باید اظهارنامه معین شده از سمت گمرک فرم (برگه) کاغذی، الباقی حامل های اطلاعاتی اظهار از راه دور را از نظر اطلاعات و وجوه گمرکی متعلقه که از سمت او باید اعلام گردد. براساس اسناد و مدارک مربوط کامل شده و به همراه اسناد و مدارک مورد نیاز به بخش پذیرش اسناد در گمرک تسلیم کند.

در این فرایند، اظهارنامه و مدارک از لحاظ تکمیل بودن مشخصات و اسناد ضمیمه، نداشتن بدهی قطعی، محاسبات، نداشتن خط خوردگی، احراز مالکیت ، ارتباط اسناد با کالا و همچنین برگ وکالت نامه يا نمایندگی و کارت کارگزاری در صورت لزوم بررسی می گردد. در صورتی که ایرادی در هر یک از موارد ذکر شده مشاهده نشود، اظهارنامه اسناد برای رفع نقص و تکمیل به اظهارکننده – ترخیص کار مسترد می شود تا نسبت به اصلاح ، تکمیل و امضای آن اقدام شود.

بخش پذیرش بعد از اخذ اظهارنامه امضاء شده و اعتماد از تکمیل اسناد و مدارک درج شده اظهارنامه درست بودن محاسبات حقوق و عوارض ورودی متعلقه، اسناد و مدارک را به اظهارنامه ضمیمه کرده و مهر و موم و مشخصات و اطلاعات آن را در دفتر ثبت اظهارنامه درج کرده و یا در رایانه وارد و شماره ثبت آن را با قید تاریخ و زمان آن در متن اظهارنامه منعکس می گردد و به سرویس ارزیابی تحویل می دهند.

با تخصیص شماره ثبت و وارد کردن آن در متن اظهارنامه، کالا اظهارشده بحساب می آید و اظهارنامه تحت این شماره ثبت شده شناسایی و بازرسی شده و از این به بعد نباید از اختیار مأموران گمرک خارج گردد. قبل از این مرحله ( اظهار کالا ) صاحب کالا حق هرگونه اصلاح یا غیر در اظهارنامه را خواهد داشت.

برای اخذ اطلاعات اظهارنامه (با رعایت محرمانه بودن اطلاعات تجاری افراد) گمرک شرایط ، ضوابط و تمهیدات مورد نیاز را برای انجام کارها توسط بخش تعاونی و خصوصی فراهم می کند.

اصل اسنادی که باید به اظهارنامه کالای ورودی ضمیمه گردند در ادامه گفته شده است:

اسناد و مدارک خرید ، حمل (یا عکس تصدیق شده سند حمل توسط شرکت حمل و نقل بین المللی) ترخيصيه ، قبض (های) انبار ، مجوز های مربوطه و گواهی های مورد نیاز ، اسناد و مدارک بانکی (اگر که کالا از مسیر نظام بانکی وارد شده) ، گواهی مبدأ ، صورت عدل بندی ( اگر که کالا یکنواخت نباشد ) و الباقی اسناد و مدارکی که گمرک برای اجرای قانون یا دیگر قوانین و مقررات  ضروری دانسته. ضمیمه نمودن سند حمل و ترخيصیه مورد نیاز برای کالا ی ورودی از منطقه های آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به سرزمین اصلی که در منطقه معامله گردیده يا قبض انبار آن تبدیل شده است ضروری نیست.

باید توجه کرد که خروج کالا از گمرک و ترخیص آن مستلزم انجام دادن یکسری تشریفات گمرکی می باشد و تشریفات گمرکی کالا ی ورودی در اولین گمرک مجاز صورت می گردد. گمرک ایران گمرک های مجاز برای انجام تشریفات گوناگون گمرکی را اعلام کرده است.

لازم به ذکر است طبق واژه نامه بین المللی گمرک واژه‌های ترخيص ( ترخیص کالا از گمرک ) ، تشریفات گمرکی و ترخیص قطعی کالا از گمرک به شکل زیر تعريف گردیده است:

ترخیص – ترخيص کالا  ( CLEARANCE OF GOODS )

انجام تشریفات گمرکی مورد نیاز برای اجازه صدور کالا،  واردات برای مصرف داخلی یا جا به جایی به دلیل دیگر فرایند های گمرک.

تشریفات گمرکی ( CUSTOMES FORMALITIES )

تمامی فرایند هایی است که باید توسط شخصی ذی نفع و گمرک برای , رعایت مقررات و قوانین و آئین نامه ای که گمرک ایران مسئول اجرای آن ها است، در مورد نظارت بر افراد در مرز های گمرک و ترخيص بار مسافران ، کالا و وسایل نقلیه در واردات، صادرات و ترانزيت کالا ، انجام می گردد.

ترخيص کالا در مفهوم ( RELEASE )

فعالیتی است که به خاطر آن گمرک به افراد ذی نفع این اجازه را می دهد تا کالا ترخيص را در دست خود داشته باشند.

همچنین طبق مفاد قوانین و مقررات امور گمرک ، تشریفات گمرکی « تمام فعالیتی است که در اجرای مقررات و قوانین گمرک صورت می گیرد» و ترخيص نیز به معنی « خروج کالا از گمرک بعد از انجام تشریفات گمرکی » می باشد.

با نظر به اینکه در این گزارش « ترخيص کالا » از گمرک مورد بحث است، بعد از تنظیم کردن و ارائه اظهارنامه به گمرک، این اسناد و مدارک در ابتدا توسط واحد احراز هویت (پذیرش اسناد) مورد بازرسی و وارسی قرار می گیرد.

هدف از این کار، احراز هویت اظهارکننده و مالک کالا، کنترل تعهدات اجرا نشده و بدهی موضوع ماده ۷ قانون امور گمرک ، بازرسی اظهارنامه ها درج شده ماده ۶۴ طبق آیین نامه اجرایی قانون و مقررات امور گمرک، تخصیص شماره ثبت ( شماره کوتاژ) به اظهارنامه، مشخص کردن مسیر اظهارنامه و تعیین کردن  ارزياب و کارشناس مربوطه برای اظهارنامه میباشد.

لازم به ذکر است در بعصی از گمرک هایی که دور اظهاری انجام می گیرد ، این واحد حذف و فعالیت های بالا ، توسط سیستم و به صورت اتومات انجام می گیرد.

به صورت کلی طبق تعریف های درج شده در « واژه نامه بین المللی گمرک » اظهار کالا به گمرک کار ارائه و تحویل کالا به مقام های صلاحیت دار گمرک، در جایی که برای انجام تشریفات گمرکی مشخص شده و يا مورد قبول قرار گرفته شده است می باشد. اظهار کالا به گمرک به طور خودکار یکی از تشریفات گمرکی به حساب می آید.

PRODUCTION OF GOODS TO THE CUSTOMS

Customs authorities, customs formalities
همچنین « اظهار کالا » طبق مفاد قوانین امور گمرک بیانیه ای کتبی یا شفاهی میباشد که طبق مقررات و قوانین این قانون اظهارکننده، فرایند گمرکی مورد نظر خود را در مورد کالا مشخص می نماید و اطلاعات مورد نیاز برای اجرای قوانین و مقررات گمرکی را ارایه می کند.

وفق مندرجات قوانین و مقررات بالا، روز اظهار هم وقتی است که اظهارنامه امضاء شده به ضمیمه اسناد و مدارک مربوطه توسط اظهارکننده کالا به شکل دستی یا کامپیوتری به گمرک ارایه می گردد و شماره دفتر ثبت اظهارنامه به آن اختصاص می یابد.

صاحب کالا تجاری برای ترخیص کالا از گمرک

مشخص است تعریف « صاحب کالا تجاری » از دید گمرک و دیگر مراجع ذیربط حائز اهمیت باشد که مفهوم از «شخصی که نسخه اصلی اسناد و مدارک خرید و حمل به اسم او صادر گردیده (و در رابطه با کالا خریداری شده با تعهد سامانه بانکی، آن اسناد و مدارک از سمت بانک مهر شده ) و ترخيصیه نیز به اسم او باشد یا اسناد و مدارک مزبور به اسم او اظهرنویسی و صحت امضای واگذارنده از سمت مقام صلاحیت دار گواهی شدهباشند. »

تمامی اظهارنامه هایی که پس از مشخص شدن مسیر در مسیر های سه گانه منتخب مسیر اظهارنامه قرار می گیرند، بعد از امضاء کارشناسی مربوطه و ممهور نمودن به مهر بخش اخذ مدارک و اسناد (در صورت حذف نکردن این واحد)، لاک و مهر شده و به سرویس ارزیابی و بازرسی مرجوع می گردد.

بازرسی و ارزیابی کالا بی حضور مالک کالا یا نماینده قانونی آن ( ترخیص کار )

حضور صاحب کالا یا نماینده قانونی او همانند ترخیص کار گمرک متکی و منوط به مشخص کردن گمرک نمی باشد. بلکه حق قاطع او بحساب می آید.

گمرک نباید حتی اگر مالک کالا شفاها یا کتبأ تقاضایی می کند که او یا نماینده قانونی او را از حضور در بازرسی و ارزیابی کالا معاف کنند، به این چنین تقاضایی ترتیب اثر دهد.

بازرسی و ارزیابی بدون حضور مالک کالا با نماینده قانونی وی باعث می شود تا اگر مورد هایی همچون آنچه در ادامه توضیح داده می شود دیده شود، آثارش متوجه گمرک شود یا از عهده مالک کالا ساقط می گردد:

  • هرشکل کم و کسری کالا
  • مورد هایی که منطبق با تخلفات یا قاچاق گمرکی است.
  • هرگونه آسیبی که به محتویات داخل بسته وارد گردد.
  •  هرشکل عدم تطبیق در محتویات داخل بسته ها با اسناد و مدارک مربوطه.

کالاهای متروکه تنها مواردی هستند که محمولات تجاری بدون حضور مالک کالا ارزیابی و بازرسی می گردند. این کار پس از انقضای زمان و مهلت مجاز توقف (سه ماه در انبار های گمرک ) یا در صورت تمدید (دو ماه بعد از انقضای سه ماه اول) و انقضای ۲۰ روز از تاریخ اخطار گمرک به مالک کالا و آورنده کالا طبق ماده ۵۴ آیین نامه گمرک انجام می گیرد.

ارزیابی و بازرسی کالا با تنظیم کردن اظهارنامه به وسیله واحد متروکه گمرک انجام می گردد و طیق آن ارزش کالا براساس مدارک و اسناد موجوده در بارنامه و احتمالأ عکس فاکتور با سوابق و راهکار های ارزش گذاری مشخص می گردند که حقوق ورودی را محاسبه می کند.

صاحبان کالا و بانک ها در رابطه با واردات کالا و صادرات کالا از مسیر سیستم ارزی یا خارج از بانک، اگر کالا شامل قوانین و مقررات متروکه می شود، نباید که انتظار داشته باشند در مورد قرار گرفتن در فرایند فروش از مسیر سازمان اموال تملیکی، به وجوهی که در مبادله کالا صرف شده خواهند رسید، آسان است چه بسا نتیجه فروش تکافوی هزینه های فروش و حقوق و عوارض ورودی متعلق را هم ندهد.

همچنین می توانید برای مطالعه مطالبی در خصوص سامانه همتا ، سامانه سنا ، سامانه جامع تجارت بر روی آن کلیک فرمایید.